Skip to content

Jak uklidit byt po rekonstrukci?

14. 10. 2024

Známe to skoro všichni. Poslední hřebík zatlučen, poslední šroubek utažen, poslední kachlička nalepena, a poslední skříňka dopravena na své místo. Rekonstrukce koupelny, půdy, případně celého bytu je hotova a vy se můžete pustit…nikoliv do odpočinku, nýbrž do úklidu. A ten může být leckdy náročnější a namáhavější, než samotná stavařina. Jak se s tímto náročným úkolem co nejlépe a nejefektivněji popasovat? Máme pro vás pár užitečných a hlavně osvědčených tipů a rad, které vám určitě přijdou vhod.

Uklízejte průběžně

Je to tak – deset malých úklidů v průběhu rekonstrukce je lepší než jeden velký na konci. Chce to však sebezapření, tuhou kázeň a disciplínu. Pokud si na „staveništi“ budete udržovat průběžný pořádek, bude se vám také lépe pracovat, dostávat více prostoru a lepšího přehledu. V opačném případě se vám rekonstruovaný pokoj či objekt velmi rychle promění v neorganizované smetiště, kde se vám budou ztrácet věci i chuť do další práce. Krom toho není nic horšího, než když vám na čerstvou výmalbu průvan přivane zbytky cementu z opodál se povalujícího pytle. Přitom si stačí na konci dne vyhradit patnáct minut na úklid toho největšího nepořádku – nepopulární, leč prospěšné.

Postupujte systematicky

Jakmile se odhodláte definitivně zatočit s nepořádkem a ukončit tak vaši stavební činnost, vezměte rozum do hrsti a úklid si alespoň v hrubých obrysech rozplánujte. Zejména pak ve smyslu sledu jednotlivých operací. Nemá přece cenu stírat prach z nábytku, když vás ještě čeká vynášení sutin a prázdných obalů. Efektivním a plánovaným postupem dokážete divy a čas nutný pro úklid srazit na nezbytné minimum.

Nepořádek nemá nožičky…

… čili neuteče, aneb práce kvapná – málo platná. Každý chce mít doma po rekonstrukci co nejdříve čisto a pořádek. Pokud si to ale můžete alespoň trochu dovolit, rozfázujte si klidně úklid na dva i více dní. Ve snaze stihnout všechno poklidit co nejdřív se vám může lehce stát, že fyzicky zcela zničíte, úklid odbudete a ve finále vás výsledek ani nebude tolik těšit. A také nezapomínejte, že nečistoty, špína a prach se na denním světle jeví úplně jinak než v noci, při umělém osvětlení. Neberte tedy jako prohru nebo ostudu, že půjdete ještě jednu noc spát v ne zcela nablýskaném a naklizeném bytě.

Nezapomeňte na vybavení

Mnoho lidí si v rámci rekonstrukce zajistí vrtačku, bourací kladivo, žebřík, zednickou lžíci a vodováhu, jenže pak zapomene na bytelný mop, výkonný vysavač, nádobu na suť a zásobu čisticích prostředků, pytlů na odpadky, hadrů a rukavic. A pak je horko těžko shání, když dojde na závěrečný úklid. Při plánovaní rekonstrukce si tak zkuste představit i vzniklý nepořádek a dostatečně se vyzbrojte.

Úklid bez úklidu?

Nebo máte ještě jednu možnost – úplně úklid pustit z hlavy a pozvat si nato nějakou šikovnou firmu. Na trhu působí několik společností, které vám zajistí úklid se vším všudy a vy se nemusíte o nic starat. Lákavé, že?

Přečtěte si naše další články

Rekonstrukce koupelny v panelovém domě

Rekonstrukce koupelny v panelovém domě

Čeká vás rekonstrukce bytového jádra? V tom případě jste zavítali na ty správné stránky. Pokud stavařina není vášobor, nebo nemáte potřebné…

Jak uklidit byt po rekonstrukci?

Jak uklidit byt po rekonstrukci?

Známe to skoro všichni. Poslední hřebík zatlučen, poslední šroubek utažen, poslední kachlička nalepena, a poslední skříňka dopravena na své místo.…

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete…

Přečtěte si naše další články