Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový kout naplno vyniknou teprve v kombinaci s dobře vyvedenou podlahou a stěnami. Jak tedy docílit co nejlepšího výsledku, na co si dát pozor a jaké možnosti máme v oblasti obkladů do koupelny? V následujícím článku najdete spoustu informací a zajímavých nápadů.
Typy pro obkládání v koupelně
Obkládání během rekonstrukci koupelny není raketová věda a s trochou šikovnosti a trpělivosti lze tuto disciplínu zvládnout. Nicméně i tady můžete jít různými cestami, proto vám přinášíme několik užitečných rad a připomenutí.
- První krok by vždy mělo být zjištění rozměrů obkládaných ploch a následný výpočet potřebného materiálu. Počítejte s tím, že část materiálu se může během práce nebo přepravy poškodit, proto vždy nakupujte s alespoň malou rezervou.
- Než se pustíte do samotného obkládání, věnujte pozornost povrchu, na který obklad přijde. Pro optimální přilnavost a dlouhou životnost je důležité opravit veškeré velké díry a trhliny. Některé materiály před nalepením také vyžadují ošetření povrchu nějakým druhem základního nátěru, proto si vždy pečlivě přečtěte pokyny výrobce.
- Nespoléhejte jen na svoji prostorovou orientaci a přehled, raději si udělejte alespoň hrubý náčrt budoucího obložení. A to zejména v případě, že jste zvolili navazující, nebo asymetrický vzor – není pak vůbec těžké udělat nějakou chybu. A není nic horšího, než na tuto chybu přijít v momentě, kdy máte hotové další dva metry obložení. Do tohoto plánku si také nezapomeňte poznačit místa, kde je potřeba zajistit otvory a výřezy pro různé zásuvky, vývody a přípojky.
- Pro lepení (jakéhokoliv druhu) používejte jen lepidlo k tomu určené. Zejména u koupelen je důležitá odolnost vůči vlhku a teplotním výkyvům. Také dávkování lepidla a hustotu ozubení na stěrce volte dle návodu výrobce. V opačném případě se můžete do lepení pustit znovu a to jistě nechcete.
- Při samotném obkládání postupujte vždy zespodu nahoru, aby spodní patra tvořili „oporu“ patrům nad nimi. Zde bývá nejčastějším kamenem úrazu dodržení rovnoměrných spár mezi dlaždicemi a vodorovnosti celého obložení. Není vůbec od věci si po každé nové řadě pomocí vodováhy, metru, nebo pravítka ověřit tento stav. Zejména u starších staveb bývá totiž problém s kolmostí a souběžností stěn. Menší odchylky lze poměrně úspěšně vykompenzovat spárami, nebo koncovými či přechodovými lištami.
- Co se týče lišt, ty jsou optimální právě pro ukončení obkladu, do rohů, nebo do místa, kde obklady sousedí s nábytkem, nebo nějakým spotřebičem. Tato místa musí být velmi dobře utěsněné – těsnící páskou, manžetou nebo klasickým těsnicím sanitárním tmelem. Možností zakončení obkladů, ať už ve formě lišt, nebo ozdobných lamel je mnoho a i v tomto ohledu můžete zachovat jednotný vzhled a design celé koupelny. Vždy však počítejte s těmito prvky a zanechte jim na stěně dostatek místa pro uchycení.
Jak vysoko jít s obložením?
Co se týče výšky obložení, máte víceméně volnou ruku a vše záleží na vaší představě a libosti. Pokud vás ale zajímá, jaké rozměry se nejčastěji užívají, tak je to minimálně zhruba 1,2 metru pro prostory kolem umyvadla a vany. U sprchy se výška obložení řídí a rovná samotné výšce sprchového koutu. Velmi oblíbená je však i možnost obložení celé stěny, sahající až ke stropu. Eventuelně se můžete rozhodnout pro kombinaci těchto variant pro různé stěny. V tomto případě vám dobře poslouží vizualizace budoucího vzhledu koupelny. S tímto se můžete obrátit na externí firmu, využít některý z dostupných softwarů, nebo si vystačit s papírem, tužkou a pastelkami. V každém případě byste však obložení měli umístit tak, aby byla samotná stěna co nejvíce chráněna před tekoucí a stříkající vodou.
Alternativy pro klasické obklady
Když se bavíme o koupelnových obkladech, každého zřejmě jako první napadnou klasické kachličky. Ano, je to velmi častá, ne však jediná možnost. V posledních letech do této oblasti proniká spousta nových trendů a jistě stojí za to se alespoň o některých z nich zmínit.
Například dřevo nepatří k typickým surovinám pro koupelnové obložení a málokdo tuto možnost využívá. Kdo má ale rád přírodní materiály, může být příjemně překvapen. Dřevo patří na rozdíl třeba od kamene k „teplým“ materiálům, takže se do koupelny hodí, skvěle vypadá a při dobré volbě a ošetření disponuje i solidní odolností vůči vodě a vlhku.
Kdo se nechce pouštět do experimentů se dřevem, může sáhnout po alternativě v podobě tapety. Samozřejmě ne klasické papírové, řeč je zejména o vinylových výrobcích. Na výběr je spousta barev, vzorů i motivů a obrázků, snadno se aplikují a dobře udržují. Nejsou určeny pro přímý kontakt s vodou, ale pro běžné použití určitě stojí za úvahu.
Poměrně levné a rychlé řešení pak můžou nabídnout i obyčejné voděodolné barvy. Pokud nechcete investovat větší obnosy do klasického obložení, nebo tapet, můžete stěny zkrátka jen vymalovat. Pochopitelně právě jen barvami určenými do tohoto prostředí. I tak je ale jejich životnost omezená a nejedná se tak o řešení na dlouhé roky.
Jak na čištění?
Čištění obkladů není nikterak náročné. V podstatě si vystačíte s běžně dostupnými čisticími prostředky, dejte však vždy pozor, jestli nepotřebuje čistič určený pro nějaký konkrétní povrch. Pokud preferujte přírodnější metody, můžete využít některý z osvědčených receptů a namíchat si vlastní prostředek z citrónu, octa, nebo sody.
V každém případě dbejte na ochranu svého zdraví. Na místě je použití rukavic a v případě že nejste schopni zajistit potřebné odvětrávání, tak i respirátoru. A pro ochranu čištěného obložení doporučujeme používat měkké a jemné houby a hadříky. I když se taková keramika může jevit jako odolný materiál, poškrábat ji není až tak moc velký problém.
Přečtěte si naše další články
Bourací práce – Tipy a rady
V našich článcích se snažíme vštípit našim čtenářům myšlenku, že každá rekonstrukce začíná na papíře, s tužkou v ruce. Jakmile ovšem všechny akce…
Jak na rekonstrukci WC?
Rekonstrukce WC, toalety či záchodu (na názvosloví v tomto případě až tak nesejde) nebývá náročná co do rozsahu a složitosti.…
Instalatérské práce – alfa a omega rekonstrukce
Instalatérské práce jsou často alfou a omegou celé stavby, přestavby, či rekonstrukce. Prakticky žádný komerční ani obývaný objekt se neobejde…