Skip to content

Bourací práce – Tipy a rady

24. 10. 2024

našich článcích se snažíme vštípit našim čtenářům myšlenku, že každá rekonstrukce začíná na papíře, s tužkou v ruce. Jakmile ovšem všechny akce naplánujete do posledního detailu, promyslíte veškeré souvislosti a zkompletujete nákupní seznamy, je na čase vstát ze židle a pustit se konečně do akce. A tou akcí bývají nezřídka bourací práce. Někým milované, jinými zase nenáviděné. V mnoha případech však nevyhnutelné a zásadní pro další činnosti – někdy zkrátka to staré musí ustoupit novému. Podobné portály a stránky se obvykle této činnosti nevěnují, tímto článkem tedy zaplníme tuto mezeru a podíváme se na bourací práce více do detailu.

Proč musíme bourat?

Ač se to tak nezdá, někdy je jednodušší a výhodnější něco vybourat a postavit znovu, než se sáhodlouze pokoušet o renovaci či rekonstrukci. V jiném případě můžete narazit na tolik degradovaný stavební materiál, že už jej nelze při nejlepší vůli dát znovu do pořádku. Jinde zase musíme nahradit stávající vybavení novým, které se nám do původní zástavby prostě nevejde. Bourání je v těchto případech často nejlepší, či jedinou variantou. Hranice pro rozhodování může být ale velice tenká a hlavní slovo by měl mít člověk, který dané problematice rozumí a dokáže posoudit veškerá rizika a souvislosti.

Potřebuju k bourání povolení?

Ano, i tahle otázka je na místě. Na stavebním úřadě obvykle oznamujeme stavby a stavební úpravy, co když ale chceme „jen“ bourat? I touto činností můžete lehce ovlivnit statiku, nebo funckionalitu objektu a není tedy možné ignorovat nutnost získat potřebná povolení. Vybourání dveří ze zárubní nebude tento případ, pokud ale chcete ze dvou místností udělat jednu, nebo si pořídit další dveře a okno, je na místě ohlášení této činnosti na příslušném úřadě a vyřízení potřebných povolení a posudků.

Plánujete rekonstrukci bytu?

Neváhejte a kontaktujte nás již dnes!

Kam s odpadem?

Další zásadní krok přípravy je zajištění likvidace vzniklého odpadu. A věřte, že ho bude více než si myslíte. Větší množství suti nelze likvidovat jako běžný komunální odpad a za černou skládku můžete také slíznout poměrně mastnou pokutu. Myslete tedy na to, že vzniklý odpad je potřeba někde skladovat, přemístit a vyhodit – ideálně do určeného kontejneru, nebo ve sběrném místě.

S odpadem se pojí samozřejmě také úklid, který se při bourání obvykle musí provádět na několik etap. I s tímto časem určitě počítejte a řádně se vybavte.

Neublížit sobě a svému okolí

Při bouracích pracích hrozí více než kdy jindy zranění. A jedinou prevencí je opatrnost a používání ochranných pomůcek. Helma, brýle, rukavice a boty s ochrannou špičkou nejsou jen zbytečným luxusem, ale mnohdy jediným prvkem, který vás dělí od vážného úrazu. Teprve až zabezpečíte své zdraví, je na řadě ochrana vašeho majetku. Bourací proces je činnost nezvratná a snadno k ní dojde k poškození míst a vybavení, kde to není úplně žádoucí. Nehledě na to, že se jedná o dosti náročnou fyzickou aktivitu. Není tedy od věci se porozhlédnout, jestli v okolí není jedinec či firma, která vám tuto službu zajistí se vším všudy – ať už jako součást další rekonstrukce, nebo samostatnou činnost.

Přečtěte si naše další články

Bourací práce – Tipy a rady

Bourací práce – Tipy a rady

V našich článcích se snažíme vštípit našim čtenářům myšlenku, že každá rekonstrukce začíná na papíře, s tužkou v ruce. Jakmile ovšem všechny akce…

Jak na rekonstrukci WC?

Jak na rekonstrukci WC?

Rekonstrukce WC, toalety či záchodu (na názvosloví v tomto případě až tak nesejde) nebývá náročná co do rozsahu a složitosti.…

Instalatérské práce – alfa a omega rekonstrukce

Instalatérské práce – alfa a omega rekonstrukce

Instalatérské práce jsou často alfou a omegou celé stavby, přestavby, či rekonstrukce. Prakticky žádný komerční ani obývaný objekt se neobejde…

Přečtěte si naše další články