Známe to skoro všichni. Poslední hřebík zatlučen, poslední šroubek utažen, poslední kachlička nalepena, a poslední skříňka dopravena na své místo. Rekonstrukce koupelny, půdy, případně celého bytu je hotova a vy se můžete pustit…nikoliv do odpočinku, nýbrž do úklidu. A ten může být leckdy náročnější a namáhavější, než samotná stavařina. Jak se s tímto náročným úkolem co nejlépe a nejefektivněji popasovat? Máme pro vás pár užitečných a hlavně osvědčených tipů a rad, které vám určitě přijdou vhod.
Uklízejte průběžně
Je to tak – deset malých úklidů v průběhu rekonstrukce je lepší než jeden velký na konci. Chce to však sebezapření, tuhou kázeň a disciplínu. Pokud si na „staveništi“ budete udržovat průběžný pořádek, bude se vám také lépe pracovat, dostávat více prostoru a lepšího přehledu. V opačném případě se vám rekonstruovaný pokoj či objekt velmi rychle promění v neorganizované smetiště, kde se vám budou ztrácet věci i chuť do další práce. Krom toho není nic horšího, než když vám na čerstvou výmalbu průvan přivane zbytky cementu z opodál se povalujícího pytle. Přitom si stačí na konci dne vyhradit patnáct minut na úklid toho největšího nepořádku – nepopulární, leč prospěšné.
Postupujte systematicky
Jakmile se odhodláte definitivně zatočit s nepořádkem a ukončit tak vaši stavební činnost, vezměte rozum do hrsti a úklid si alespoň v hrubých obrysech rozplánujte. Zejména pak ve smyslu sledu jednotlivých operací. Nemá přece cenu stírat prach z nábytku, když vás ještě čeká vynášení sutin a prázdných obalů. Efektivním a plánovaným postupem dokážete divy a čas nutný pro úklid srazit na nezbytné minimum.
Nepořádek nemá nožičky…
… čili neuteče, aneb práce kvapná – málo platná. Každý chce mít doma po rekonstrukci co nejdříve čisto a pořádek. Pokud si to ale můžete alespoň trochu dovolit, rozfázujte si klidně úklid na dva i více dní. Ve snaze stihnout všechno poklidit co nejdřív se vám může lehce stát, že fyzicky zcela zničíte, úklid odbudete a ve finále vás výsledek ani nebude tolik těšit. A také nezapomínejte, že nečistoty, špína a prach se na denním světle jeví úplně jinak než v noci, při umělém osvětlení. Neberte tedy jako prohru nebo ostudu, že půjdete ještě jednu noc spát v ne zcela nablýskaném a naklizeném bytě.
Nezapomeňte na vybavení
Mnoho lidí si v rámci rekonstrukce zajistí vrtačku, bourací kladivo, žebřík, zednickou lžíci a vodováhu, jenže pak zapomene na bytelný mop, výkonný vysavač, nádobu na suť a zásobu čisticích prostředků, pytlů na odpadky, hadrů a rukavic. A pak je horko těžko shání, když dojde na závěrečný úklid. Při plánovaní rekonstrukce si tak zkuste představit i vzniklý nepořádek a dostatečně se vyzbrojte.
Úklid bez úklidu?
Nebo máte ještě jednu možnost – úplně úklid pustit z hlavy a pozvat si nato nějakou šikovnou firmu. Na trhu působí několik společností, které vám zajistí úklid se vším všudy a vy se nemusíte o nic starat. Lákavé, že?
Přečtěte si naše další články
Bourací práce – Tipy a rady
V našich článcích se snažíme vštípit našim čtenářům myšlenku, že každá rekonstrukce začíná na papíře, s tužkou v ruce. Jakmile ovšem všechny akce…
Jak na rekonstrukci WC?
Rekonstrukce WC, toalety či záchodu (na názvosloví v tomto případě až tak nesejde) nebývá náročná co do rozsahu a složitosti.…
Instalatérské práce – alfa a omega rekonstrukce
Instalatérské práce jsou často alfou a omegou celé stavby, přestavby, či rekonstrukce. Prakticky žádný komerční ani obývaný objekt se neobejde…