Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je, že tato projektová dokumentace vám poslouží hned několikrát. Jednak jako podklad pro vyřízení různých žádostí a povolení, jednak také jako prostředek pro podchycení všech důležitých činností, které vás v rámci rekonstrukce čekají. Méně dobrá zpráva je, že zpracování projektu není zcela jednoduchá věc, kterou zvládne každý. Na druhou stranu, vytvoření projektové dokumentace odborníkem vás „přinutí“ zohlednit veškerá rizika a aspekty vaší rekonstrukce. Jak tedy v tomto případě postupovat a jak moc tato položka zatíží váš rekonstrukční rozpočet?
Kdo může zpracovat projekt k rekonstrukci?
Problematikou staveb, rekonstrukcí a jejich projektové části se zabývá hned několik zákonů a vyhlášek. Je to například § 158 stavebního zákona, nebo vyhláška 62/2013 Sb. Tyto dokumenty popisují jak obsah a způsob předložení projektové dokumentace, tak i vymezují osoby, které tak mohou učinit. Má-li se tedy jednat o oficiální projektovou dokumentaci, musí pod ní být podepsaná osoba k tomu oprávněná.
Zde je tedy nutné si vyjasnit, že podoba a forma projektové dokumentace je jasně daná. Pokud si sami pro sebe, v rámci přípravy na rekonstrukci zhotovíte nějaký plán činností, časovou osu, seznam materiálů a dalších informací, je to jistě chvályhodné a užitečné, nicméně s nulovou hodnotou pro oficiální jednání s úřady. Pokud tedy coby přílohu k povolení stavby, nebo žádosti o dotaci či úvěr potřebujete projektovou dokumentaci, musíte se chtě nechtě obrátit na některou z těchto autorizovaných osob.
Co předchází vypracování projektové dokumentace?
Možná vás bude lákat nabídka různých firem, které vám budou slibovat zpracování takovéto dokumentace v polovičním čase za poloviční cenu a možná ještě bez nutnosti osobního setkání. Před takovým postupem se však mějte velmi na pozoru. Každá právnická osoba by se měla prokázat příslušným oprávněním a pro vypracování projektové dokumentace je zpravidla nutné navštívit objekt, který je předmětem rekonstrukce. Poté obvykle následuje prohlídka, proměření dispozic, kontrola inženýrských sítí a podobně. To vše musí být totiž následně zohledněno v celém projektu. Na tuto akci však nemusíte vůbec nahlížet jako na nutné zlo, nebo zbytečnou byrokracii. Naopak, můžete ji snadno využít ke svému prospěchu. Během prohlídky a kontroly můžete přijít na mnoho skrytých závad a rizik, nebo společně najít schůdnější, efektivnější a levnější řešení některého z vašich problémů. Krom toho, mnoho projekčních kanceláří nabízí i jiné služby, stran jednání s úřady, statických posudků a další.
Cena projektové dokumentace
Konečně se tedy dostáváme ke kýžené ceně – i zde hraje roli mnoho okolností, především dle rozsahu samotné rekonstrukce. U těch nejmenších počítejte s počáteční cenou od cca 15 000 Kč, v opačném případě byste se měli vejít do částky do 75 000 Kč.
Přečtěte si naše další články
Bourací práce – Tipy a rady
V našich článcích se snažíme vštípit našim čtenářům myšlenku, že každá rekonstrukce začíná na papíře, s tužkou v ruce. Jakmile ovšem všechny akce…
Jak na rekonstrukci WC?
Rekonstrukce WC, toalety či záchodu (na názvosloví v tomto případě až tak nesejde) nebývá náročná co do rozsahu a složitosti.…
Instalatérské práce – alfa a omega rekonstrukce
Instalatérské práce jsou často alfou a omegou celé stavby, přestavby, či rekonstrukce. Prakticky žádný komerční ani obývaný objekt se neobejde…