Jestliže vás čeká rekonstrukce bytu, bude se vám jistě hodit každá dobrá rada. Dnes se vám pokusíme přiblížit časovou náročnost takové rekonstrukce a pojmenovat nejzásadnější rizika a faktory, které mají, nebo budou mít na váš harmonogram největší vliv.
Pohled do křišťálové koule?
V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že v tomto oboru vám nikdy nikdo nedá přesný, závazný a hlavně bezchybný termín. Jistě, pokud se obrátíte na profesionální, odpovědnou a zkušenou firmu, tak by vám měla dát velmi přesný odhad, který lze navíc ošetřit smluvně. V případě, že jste odkázáni na své schopnosti, případně na schopnosti kamarádů, známých a najatých řemeslníků, vnáší vám to do plánování další nejistotu. Ta se navíc násobí s nedostatkem zkušeností – pokud máte možnost se s někým fundovaným poradit, určitě to udělejte.

Velikost a stav bytu
Rekonstrukce jednopokojového bytu bude samozřejmě z hlediska časového plánování někde zcela jinde v porovnání s bytem 3+1. Ale na druhou stranu, rekonstrukce udržovaného 3+1 v dobrém stavu se nemusí od úpravy zanedbané garsonky v dezolátním stavu až tak moc lišit. Je tedy potřeba zvážit nejen samotnou velikost rekonstruovaného objektu, ale i jeho stav. A i zde je poměrně nebezpečné spoléhat na laický pohled. Zkušený člověk dokáže odhalit spoustu skrytých vad a na první pohled ne zcela zjevných nedostatků, které se později můžou negativně podepsat na celkové délce rekonstrukce.
Rozsah rekonstrukce
V tomto článku se zabýváme plnou rekonstrukcí, což znamená včetně revitalizace bytového jádra a výměny vodovodních rozvodů – tedy zřejmě nejnáročnější variantou. Proto důkladně zvažte, kterých částí bytu se vaše rekonstrukce bude týkat. Vynecháte-li například rekonstrukci koupelny, nebo toalety, hned vám to udělá pěkných pár uspořených dní. A samozřejmě i naopak, což je ta horší, méně příznivý varianta.

Komplikace a nutné přestávky
Při každé rozsáhlejší rekonstrukci se zřejmě nevyhnete pauzám. Někdy plánovaným, jindy neplánovaným. K těm plánovaným patří takzvané technologické přestávky, kdy musíme například čekat až nám vytvrdne malta před nanášením další vrstvy, nebo na zaschnutí lepidla pod kachličkami. Při troše štěstí a s dostatkem zkušeností se dají tyto pauzy poměrně efektivně zkoordinovat a co nejvíce tak minimalizovat časové ztráty. K těm neplánovaným přestávkám patří různé nečekané komplikace, neplánované opravy či závady na vybavení nebo materiálu. Ani těm se nelze zcela stoprocentně vyhnout a je tedy užitečné si dát nějakou tu rezervu k dobru, která případně pokryje tyto mimořádné události.
Jak dlouho trvá kompletní rekonstrukce bytu?
V názvu tohoto článku jsme si položili tuto otázku a vy jistě čekáte na odpověď. Vzhledem ke všemu výše uvedenému jistě tušíte, že nedostanete jednoznačnou odpověď. Pokud bychom ale měli dát co nejpřesnější odhad pro standardní byt 3+1, rozhodně bychom nešli pod dobu dvou týdnů. A to za předpokladu, že se rekonstrukci budete plně věnovat a nepostihnout vás žádné katastrofy s fatálními následky pro vaši práci.
Přečtěte si naše další články
Kolik stojí rekonstrukce bytu v roce 2025?
Ve chvíli, kdy se rozhodneme pro rekonstrukci svého bytu, bude nás zajímat cena 💵 jako jeden z hlavních parametrů celého…
Jak vybírat sanitu do koupelny?
Aby byla koupelna příjemným a praktickým místem, je třeba co nejlépe sladit všechny její prvky tak, aby se k sobě…
Kolik stojí výměna umakartového jádra?
📉 Původních umakartových jader v panelových domech postupně ubývá a většina bytů již má jádro nové. Stále se však najde…